Кошик
22 відгуків
Інтернет-магазин вишиванок для всієї сім'ї
+380
68
823-97-77
+380
66
823-97-77

СИМВОЛІКА ОРНАМЕНТІВ ВИШИТОГО ОДЯГУ. Частина І.

СИМВОЛІКА ОРНАМЕНТІВ ВИШИТОГО ОДЯГУ. Частина І.

     Історія вишиванки сягає дуже далеких часів,  адже виникла вона на самому простому одязі людини кам'яного віку. А у І-му тисячолітті до нашої ери це вже стало мистецтвом високого художнього рівня в таких народів як Греція, Рим, Іран. Особливо відзначалось вишивальне мистецтво Візантії,  яке дуже повпливало на вишивання у Київській Русі.

     В Україні вишивання вдосконалювалось протягом багатьох віків і переходило від простих фігур до кращих зразків художного мистецтва.

     З давніх часів ритуал вишивання був не просто рутинним набором елементів візерунку, а духовним процесом,  до якого жінка приступала з чистими думками, вкладаючи позитивну енергію у кожен хрестик, у кожен візерунок та деталь, бо все несло у собі глибокий сенс, абсолютно унікальний рукотвір, «закодований» на щастя та добро.

      Дивлячись на вишиванки зі старовинних скринь, ми бачимо неповторність та довершеність, де все пов'язано одним сюжетом і розповідає одну історію. Усі ті геометричні фігури, які «написані» на полотні говорять нам про міцний зв'язок наших предків з Природою та Світом, на яких відтворені їхні долі, оберіги та коди родів.

     Тож ознайомимось з фігурами і з'ясуємо, яка символіка за ними криється.

     Коло – це символ сонця, означає божественну, життєдайну енергію; це безперервність буття і вічність. Його нечасто можна зустріти у чистому вигляді, скоріше у поєднанні з іншими фігурами. Ми можемо його розпізнати на орнаменті «Дерево життя», на весільних рушниках.  Цей символ дарує силу та енергію.

                                                    

фото з сайту

      Квадрат є символом досконалості та гармонії. В нашій традиції ця фігура є символом землі. А також уособлює число 4 – чотири сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби тощо.

     Квадрат і коло є прямопритолежними символами. Квадрат – є символом матерії, коло – символом духу. У вишиванках ці фігури зустрічаються частіше у стрічкових композиціях та у поєднанні з іншими елементами.

                                 

фото з сайту

   

      Ключі

      Вишивальниці з різних регіонів України по-різному називають цей орнамент: у Дніпровських областях"ключі", на Поділлі їх називали "гесики", на інших територіях можна було знайти назву "вужі" або “змії”. Форма цього символу нагадує половину свастики, а на вигляд неначе незакінчена вісімка. S-подібна фігура це хвиляста лінія, символ "важких" земних вод, уособлює материнську вологість Землі, яка дає життя полям і культурам. Кажуть, що сорочки, вишиті "ключовими" символами, захищають енергію людини від негативних впливів. А також цей символ нам вказує на перманентний "шлях до досконалості", у якому немає границь.

фото з сайту

     Продовження у наступній статті.

 

 

Попередні статті